Przejdź do treści
Slider0
Slider1
Slider2
Slider3
Przejdź do stopki

Zasady Przyjęcia

Treść

 ZASADY PRZYJĘCIA

   Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza w Wielkich Oczach jest przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością intelektualną do 30 roku życia. Osoby, które przebywają w w/w Domu przyjnajmniej 5 lat i mają ograniczoną możliwość adaptacyjną w innym środowisku mogą przebywać w nim bezterminowo.

Prawo do umieszczania osoby niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym bądź znacznym mają Rodzice, opiekun prawny bądź Sąd.

Przyjęcie osoby do Domu Pomocy Społecznej wymaga czynności proceduralnych.

  1. Rodzice bądź opiekun prawny mają prawo do roczpoczęcia formalności związanych z umieszczeniem osoby, która ze względu na niepełnosprawność intelektualną nie może samodzielnie funkcjonować
    w środowisku i wymaga całodobowej opieki i pomocy.

     
  2. Rodzic bądź opiekun prawny osoby niepełnosprawnej składa pisemną prośbę o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej do Miejskiego lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Ośrodek Pomocy Społecznej jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi z uzasadnieniem w przypadku odmowy podjęcia czynności związanych z umieszczeniem osoby do DPS-u.

  3. Wybór Domu, do którego Rodzice bądź opiekun prawny pragnie umieścić osobę niepełnosprawną intelektualnie związany jest z właściwym typem danego Domu. Nie istnieje rejonizacja, czyli uzależnienie od miejscowości położenia DPS-u.

  4. Właściwy Ośrodek Pomocy Społecznej jest zobowiązany do skompletowania wszystkich wymaganych dokumentów związanych
    z umieszczeniem osoby ubiegającej się o przyjęci do DPS-u.
    Na podstawie zgromadzonych dokumentów spełniających wymagane kryteria do umieszczenia osoby w DPS- sie Ośrodek Pomocy Społecznej wydaje decyzję
    o skierowaniu do Domu Pomocy Społecznej.

  5. Uprawomocnioną decyzję o skierowanie do DPS-u wraz z dokumentacją Ośrodek Pomocy Społecznej przesyła do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie.
    Dyrektor PCPR w Lubaczowie po weryfikacji otrzymanych dokumentów wydaje decyzję o umieszczeniu osoby wnioskującej do DPS-u.

  6. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o umieszczeniu osoby niepełnosprawnej w DPS- sie Ośrodek Pomocy Społecznej, który wydał decyzję
    o skierowaniu zobowiązuje się do odpłatności za pobyt osoby w DPS wydając decyzję o odpłatności.

  7. Podstawą do obliczenia odpłatności jest rzeczywisty miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w DPS-sie.
    Do pokrywania kosztów za pobyt mieszkańcaw DPS-sie są zobowiązani:
    a). mieszkaniec Domu (70% posiadanych dochodów)
    b). rodzice umieszczające osobę w DPS-sie (w zależności od posiadanych dochodów)
    c). miasto bądź gmina wydająca decyzję kierującą i o odpłatności mieszkańca.

  8. Na podstawie corocznych wywiadów środowiskowych dokonywane są obliczenia odpłatności za pobyt mieszkańca w DPS-sie.
    Decyzję administracyjną o odpłatności na podstawie właściwych dokumentów co roku wydaje Państwowe Centrum Pomocy Rodzinie.

  9. W Domu Pomocy Społecznej w Wielkich Oczach miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w 2019 roku wynosi: 3.470.03zł.

 

36895